Kontakt

Asociace profesních účetních České republiky, z. s.

Houškova 32, 326 00 Plzeň

tel. 910801780

fax  910801782

email  info@acpa.cz

Odběr novinek
RSS

Archivace dokladů

živnostník, neplátce dph, vedení daňové evidence - jak dlouho musí schovávat faktury a pokladní doklady? Je to 10 let podle paragrafu 31 zák. o účetníctví? Děkuji za odpověď.
Archivace dokladů - odpověď č. 3, 7.01.2011 10:10, Reagovat
Ve vazbě na předchozí odpovědi doplňuji: zatímco např. vystavené faktury u "běžného - výše definovaného" živnostníka, neplátce DPH, neovlivňují PŘÍMO základ daně z příjmů (ale při jejich nezaplacení jsou součástí pohledávek a tím i obchodního majetku dle zákona o daních z příjmů- k 31.12.), pokladní doklady mají podle mého názoru "silnější význam". Ale pozastavme se: obdobně, jako přesně nevíme, co to je daňová evidence (viz. předchozí odpovědi), ze zákona o daních z příjmů nevím, co to je pro účely vedení DE dle § 7b "doklad". Ale pozor- vedle moci zákonodárné zde působí též moc soudní. Existuje rozsudek, kterým bylo rozhodnuto, že živnostník dokumentuje své příjmy a výdaje v hotovosti příjmovými a výdajovými pokladními doklady. Takže závěrem: při rozhodování o "zničení starých" faktur a pokladních dokladů doporučuji velkou opatrnost s doporučením posuzovat jednotlivé "druhy dokladů" samostatně a to z různých hledisek a to nejen daňových.
Archivace dokladů - odpověď č. 2, 7.01.2011 09:46, Reagovat
Daňová evidence (DE) jest podle mého názoru docela slušný terminologický i věcný problém. DE "zajišťuje zjištění základu daně z příjmů ..." ( § 7b zákona ), tzn. je to "cosi", co nevíme, co to je (nemáme zákonem jasně definováno), za to víme, co to má "zajišťovat". Proto se domnívám, že např. u běžného živnostníka (viz. odpověď č. 1), neplátce DPH, žádné úkony ze strany Fú apod., bych se nebál "z hlediska daně z příjmů" např. vydané faktury za rok 2003, zcela zaplacené v roce 2003 a částečně v 2004 nasoukat do skartovačky. Uvedené faktury byly plně zaplaceny, jasně ovlivnily základ daně za roky 2003 a 2004 a z hlediska daně z příjmů nevidím důvod, proč je dále uchovávat. Ale pozor: z hlediska "zjištění základu daně z příjmů"! Je však třeba neopomenout ještě obchodní či jiné hledisko-záruční lhůty, za co, komu a za kolik jsme fakturovali, či jiné důležité informace, které mohou faktury či jejich přílohy obsahovat.
Archivace dokladů - odpověď č. 1, 7.01.2011 09:16, Reagovat
Živnostník, neplátce DPH, který vede daňovou evidenci, vedl ji v minulých letech, vede ji v běžném roce a bude ji vést i v budoucnu (tzn. neuvažujeme o přechodech na uplatňování výdajů procentem z příjmů či přechodu na vedení účetnictví - a to "tam i zpět") se podle mého názoru při archivaci dokladů neřídí § 31 zákona o účetnictví. Úschova daňové evidence je "popsána" v § 7b odst. 5) zákona o daních z příjmů ve vazbě na lhůty stanovené v zákoně o správě daní a poplatků a od 1.1.2011 na Daňový řád. Zvláštní pozornost - a lhůty - platí pro mzdovou evidenci: mzdové listy, podklady pro evidenční listy důchodového pojištění.
Martin Čejna.
Archivace dokladů 1, 7.01.2011 09:15, Reagovat
Živnostník, neplátce DPH, vedoucí daňovou evidenci, se neřídí §10 zákona o účetnictví.

 
Přečteno 10716x
 
Opačné pořadí
Přidat nové téma
Zpět

Přidat příspěvek

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:

Sledovat diskuzi

Email:
Potvrzovací kód: